Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΛΕΙΔΙΟΥ-ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 1-2 (κ.α.1-1)

Σε ένα παιχνίδι όχι για καρδιακούς ο ΕΘΝΙΚΟΣ ηττήθηκε χθες από τον ΑΧΙΛΛΕΑ ΝΑΟΥΣΑΣ στην παράταση και αποκλείστηκε από την συνέχεια του κυπέλλου.Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα μας αφού κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ κάνοντας το 1-0.Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα είχε την πρωτοβουλία του παιχνιδιού χάνοντας ακόμη δυο καλές ευκαιρίες να διπλασιάσει το σκορ αλλά οι ΦΙΡΙΝΙΔΗΣ και ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ δεν τα κατάφεραν.Στην επανάληψη ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ισοφάρισε στο 56ο λεπτό, με ένα πέναλτι που μόνο ο διαιτητής είδε,και εκτέλεσε ο ΠΑΠΑΤΑΝΟΣ κάνοντας το 1-1.Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΕΘΝΙΚΟΣ πίεζε την εστία του ΚΑΣΑΠΙΔΗ και χάνοντας τρεις κλασικές ευκαιρίες δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ με κορυφαία την εκτέλεση πέναλτι του ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ στο 72ο λεπτό που έστειλε την μπάλα άουτ και έτσι πήγαμε στην παράταση.Στην παράταση έγιναν όσα δεν έγιναν σε όλο το παιχνίδι αφού είχαμε τρεις κόκκινες κάρτες,στον ΘΕΟΔΩΣΙΑΔΗ(95ο λεπτό), στον ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟ (106ο λεπτό) και στον ΜΠΑΞΕΒΑΝΟ (117ολεπτο),έγινε το 1-2 σε μια αντεπίθεση στο 99ο λεπτό από τον ΚΑΚΟΥΔΗ,είχαμε και δυο εξαιρετικές αποκρουσεις του ΚΑΣΑΠΙΔΗ μια σε σουτ του ΚΙΡΚΙΛΙΑΝΙΔΗ στο 98ο λεπτό και κορυφαία η απόκρουση πέναλτι του ίδιου παίχτη στο 116ο λεπτό.Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι στο οποίο η αστοχία και η ατυχία στέρησαν την πρόκριση στην ομάδα μας.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΛΕΙΔΙΟΥ : Δημόπουλος, Καλυβιώτης Δ., Παρασχόπουλος (56′ Στογιάννος), Χαϊκάλης, Περηφανόπουλος, Μπενίσκος, Κιρκιλιανίδης, Καϊμακαμίδης, Φιρινίδης, Κωστόπουλος, Κεχαγιάς.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Κασαπίδης, Μπαξεβάνος, Μάραντης (107′ λ.τ. Δημητρίου), Χατζηιωαννίδης, Γιάτσος, Βύζας (30 λ.τ. Στέφος,120′ Μπίλης), Μπράτσης, Θεοδοσιάδης, Κακούδης, Παπατάνος, Βλαχοδήμος.